همگراترین دولت ایران به آمریکا، ناکارامدترین دولت 4 دهه اخیر بوده است/ شخص روحانی و دولت یازدهم، مظهر اثبات درستی استکبارستیزی هستند
شناسهٔ خبر: MTczNTM

پنجشنبه - ۱۳ / آبان / ۱۳۹۵

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل:

همگراترین دولت ایران به آمریکا، ناکارامدترین دولت 4 دهه اخیر بوده است/ شخص روحانی و دولت یازدهم، مظهر اثبات درستی استکبارستیزی هستند

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: دولت یازدهم بیشترین میزان همگرایی با آمریکا را در میان دولت های جمهوری اسلامی داشته و اما همین دولت نیز امروز به عنوان "ناکارآمدترین" دولت نظام در افکارعمومی شناخته می شود.

 

محمد امین شهسواری در گفت‌وگو با نگاه آزاد، با اشاره به دلایل و چرایی تسخیر سفارت آمریکا گفت: نگاه تک بعدی به قضیه تسخیر لانه جاسوسی، درک درستی از این واقعه به ما نخواهد داد و شاید در وهله اول برخی این اتفاق را امری خلاف اصول دیپلماتیک و اشتباه بدانند اما مسئله این است که باید این واقعه بزرگ و حساس را که اهمیت آن به انداره ای است که امام آن را انقلاب دوم می خواند، بصورت جامع بررسی کرد.

 

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: تحلیل جامع و واقع گرایانه این اتفاق ما را به این درک می رساند که اولا دولت موقت هرگز دولت مناسبی برای آن مقطع زمانی تاریخ انقلاب نبود و هم منجر شد کشور دچار چالش های متعدد شود و هم پتانسیل هایی را که در درون خود داشت و می توانست برای انقلاب مفید باشد را هدر داد.

 

وی ادامه داد: مهمترین دلیل برای این نکته هم آن است که دولت موقت به هیچ عنوان همراه مردم نبود و هیچ نشانی از شور و حرارت سرشار انقلابی مردم در آن مقطع زمانی نداشت و وقتی یک دولت نتواند خود را با خواست مردم خود همراه کند و اتفاقا دقیقا در جهت عکس خواسته آن ها نیز عمل کند، کنش های خارج از چارچوب اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: دولت موقت و شخص مهندس بازرگان در آن زمان که جامعه ایران سرشار از احساسات انقلابی و ضد استکباری بود، تبدیل به نماد پیگیری لیبرالیسم و سیاست تساهل و تسامح با استکبار و در رأس آن دولت آمریکا شده بود و این قضیه احساسات مردم را به شدت جریحه دار کرده بود و همچنین اقدامات مداخله جویانه و جاسوسی سفارت آمریکا، که ابعاد بسیار گسترده ای نیز پیدا کرده بود و تقریبا هیچ قشری از جامعه نبود که آمریکایی ها برای نفوذ در سیستم او را تست نکرده باشند، بیش از پیش مردم را آزار می داد!

 

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: در چنین شرایطی دولت موقت به جای آنکه از طریق چارچوب های دیپلماتیکی که در اختیار داشت، به برخورد با اقدامات سفارت آمریکا و همراهی با روحیات انقلابی مردم ایران بپردازد، از طرفی با توجه به رویکرد کلی همگرایی با غرب و از طرفی دیگر نیز با توجه به خیانت عده ای از اعضای آن و همکاری آنها با آمریکایی ها علیه انقلاب، عملا جامعه را به سمتی سوق داد که خودشان وارد عمل شوند!

 

شهسواری خاطرنشان کرد: پس آن عده ای که امروز اقدام تسخیر سفارت آمریکا را، اقدامی اشتباه و هزینه زا می دانند، در واقع باید به این نکته توجه داشته باشند که این اشکالشان دقیقا متوجه دولت موقت است که فرصت قانونی و دیپلماتیک برخورد با دولت آمریکا را هدر داد، در حقیقت انقلابیون بخاطر اقدام خود در 13آبان و تسخیر لانه جاسوسی، هیچ شرمندگی نزد منتقدین ندارند و کسانی که مخالف این اتفاق هستند باید سرمنشا این اتفاق که همان اهمال دولت موقت است را نقد کنند.

 

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل در ادامه در پاسخ به این پرسش که این روحیه انقلابی گری و ضد استکباری که به آن اشاره کردید، اکنون و پس از گذشت نزدیک به 40 سال از آن اتفاقات چقدر در جامعه ایران وجود دارد، گفت: مردم ایران دارای پیچیدگی های رفتاری خاصی هستند و دقیقا همین مسئله است که بارها قدرت های خارجی را دچار خطا در تحلیل های خود نسبت به ایرانیان کرده. واقعیت این است که مردم ایران به طور ذاتی نسبت به مسئله استقلال و هویت ملی کشورشان، شدیدا حساسیت دارند و این حساسیت نیز هیچگاه در طول تاریخ ما از میان نرفته است. تحلیل کنش ها و واکنش های جامعه هم، نشان می‌دهد که کماکان مسئله استقلال مسئله بسیار مهمی برای مردم ایران است و هرگاه احساس کنند قدرتی خارجی درصدد ایجاد تزاحم بر سر این راه است، به شدت در برابر او ایستادگی می کنند و این ویژگی بارزی در میان اکثر ایرانی هاست.

 

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که به نظر شما دولت ها چقدر با این روحیات انقلابی و استقلال طلبانه مردم همراه بودند، عنوان کرد: برای پاسخ به این پرسش نخست نیاز است تا این مسئله را تبیین کنیم که مقاومت ما در برابر استکبار و خصوصا دولت آمریکا که نمود عینی آن در این روزها همان شعار معروف " مرگ بر آمریکا" است کاملا مبتنی بر عقلانیت و منطق واقع گرایانه انقلاب است و اگر بخواهیم مقابله انقلاب اسلامی با آمریکا و استکبار را به شعار تنزل دهیم به شدت دچار خطای در تحلیل شده ایم.

 

این فعال سیاسی ادامه داد: انقلاب اسلامی بر طبق مبانی محکم نظری خود که برگرفته از قرآن کریم و اسلام است به این مسئله رسیده است.اما نکته قابل توجه در مسئله استکبارستیزی این است که حتی اگر کسی اسلام و قرآن را هم قبول نداشته باشد، باز هم منطبق بر عقل، تجربه و منطق نباید از همگرایی با غرب دفاع کند.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با ابیان اینکه دفاع از همگرایی با غرب، دفاع از یک ایده کاملا شکست خورده است و کسانی که مدعی اند همگرایی با غرب موجب توسعه خواهد شد، در واقع در حال دفاع از یک ایده ارتجاعی شکست خورده هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت یازدهم، با اینکه شعار عقلانیت می دهد اما راهی را که دو دولت سازندگی و اصلاحات طی 16 سال پیمودند و هر دو نیز در نهایت شکست سختی در اینباره خوردند (که نمونه بارز آن قضیه قطع ارتباط اروپا با ایران در دوره سازندگی و محور شرارت خواندن ایران در دوره اصلاحات است)، ادامه داده و باید گفت امروز در آستانه سپری کردن 20 امین سال از این ایده هستیم؟!

 

شهسواری با بیان اینکه مسئله اینجاست که خود این دولت نیز یکی از مظاهر و نمونه مثال های بسیار مطلوب برای تثبیت ادعای ماست، افزود: من تصور می کنم خدمتی که آقای رییس جمهور و دولت یازدهم در راه اثبات درستی استکبارستیزی، ارائه کردند هیچ کدام از دولت های این نظام ارائه نکرد.

 

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل تاکید کرد: این دولت بیشترین میزان همگرایی با آمریکا را در میان دولت های جمهوری اسلامی داشته و نماد آن نیز برجام است، اما همین دولت نیز امروز به عنوان "ناکارآمدترین" دولت نظام در افکارعمومی شناخته می شود و بزرگترین دستاورد آن یعنی برجام هم اکنون خود به بزرگترین چالش برای آن تبدیل شده و همینکه عده ای در حال دستاوردسازی از آن برای مردم هستند یعنی باز هم همگرایی با غرب در ایران شکست خورده است.

 

وی در پایان گفت: لازم است اشاره کنم که اساسا دردهای یکسان، عوامل و راه درمان یکسان ندارند، همگرایی با آمریکا تاکنون درد عدم پیشرفت هیچ یک از کشورهای منطقه ما را علاج نکرده و اتفاقا در تمام موارد از دوره پهلوی ها گرفته تا مصر انور سادات و حسنی مبارک یکسره شکست خورده اند، اما اینکه چرا با این وجود بازهم عده ای راه پیشرفت را همگرایی با غرب می دانند، جای تاسف است! حداقل خوب است پیش از اظهار نظر در اینباره کمی تاریخ را مطالعه کنند.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه