تصرف لانه گرگ – بخش اول
شناسهٔ خبر: MTczNDY

چهارشنبه - ۱۲ / آبان / ۱۳۹۵

گذری بر تسخیر سفارت آمریکا در سیزده آبان

تصرف لانه گرگ – بخش اول

انقلاب اسلامی نمی توانست بدون خشکاندن ریشه های استعمار به حیات خود ادامه دهد و مردم ایران باید مبارزه خود را برای جلوگیری از تجربه تاریخی 28 مرداد 1332 در داخل کشور ادامه می دادند.

 

به گزارش نگاه آزاد، حرکت دانشجویان تداوم حرکتی بود که از 15 خرداد 1342 آغاز شده و در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسیده بود، اما انقلاب اسلامی نمی توانست بدون خشکاندن ریشه های استعمار به حیات خود ادامه دهد و مردم ایران باید مبارزه خود را برای جلوگیری از تجربه تاریخی 28 مرداد 1332 در داخل کشور ادامه می دادند.

 

با افشای اسناد لانه جاسوسی، مشخص شد که اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادی پایان یافته تلقی شود، بازهم امکان توطئه دشمنان و تکرار حوادث تلخ گذشته فراهم خواهد بود.

 

حرکت دانشجویان، خشم آمریکایی ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی آزادیخواه و استقلال طلب بودند، بر ضد جمهوری اسلامی ایران، به اقداماتی نظیر فشار آوردن به مجامع بین المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ....، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی دیگر اقدامات دست زدند و پس از بی ثمر بودن این توطئه ها به اقدامات جدی تری، از جمله قطع کامل روابط سیاسیدر 20 مهر 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارایی ها و اموال ایران، تحمیل جنگ توسط عراق و ... روی آوردند.

 

وقوع حادثه

روز یکشنبه 13 آبان 1358، برای انقلاب اسلامی یک روز سرنوشت ساز و برای کارتر یک روز فراموش نشدنی بود.

 

ساعت 10:30 دقیقه صبح، گروهی از دانشجویان که در حال شعار دادن در خیابان آیت الله طالقانی به سوی دانشگاه در حرکت بودند، هنگامی که به جلوی درب اثلی سفارت آمریکا رسیدند، مسیر خود را تغییر دادند و پس از گشودن زنجیره های این درب، به داخل سفارت رفتند. در همان زمان، کروهی از دانشجویان نیز از دیوار خود را به داخل سفارت رساندند و پیشروی به سوی ساختمان های داخلی سفارت را آغار کردند. از همان لحظه های اول تصرف، گروه های مختلف مردم در مقابل سفارت امریکا اجتماع کردند و به دادن شعارهای ضد آمریکایی می پرداختند. دانشجویان در سه بیانیه ایی که تا ساعت 18 از طریق بلندگو پخش کردند، اصلاع دادند که ساختمان اصلی سفارت در ساعت 15 به تصرف کامل درآمد و حدود 100 نفر از مزدوران آمریکایی مستقر در آن به گروگان گرفته شده آند.

 

دانشجویان اعلام کردند که هر چند تصرف ساختمان با مقاومت سه ساعته و همراه با پرتاب گاز اشک آور از جانب تفنگداران آمریکایی همراه بود، هیچ آسیبی به طرفین وارد نیامد. از ساعت 16 آزاد کردن گروهی از ایرانیان که به عنوان ارباب رجوع یا کارمند داخل سفارت بودند آغاز شد و آمریکاییان را با چشم بسته به محل دیگری منتقل کردند. اشغال سفارت آمریکا در تهران در حالی صورت گرفته بود که بارها به دلیل دخالت های عراق در تهران و کنسولگری های این کشور در شهرهای خرمشهر، کرمانشاه و اهواز مورد حمله قرار گرفته بود و حتی در صبح 15 ابان یعنی دو روز پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا، کنسولگری عراق در کرمانشاه نیز به اشغال درآمده بود، اما در ساعت 17، پس از تماس تلفنی با دفتر امام و تکلیف ایشان برای ترک کنسولگری، محل کنسولگری تخلیه شد و صورت جلسه‌ای مبنی بر اینکه هیچ سندی دست زده نشده و همه چیز سرجای خودش است به امضا رسیده بود. در چهارده آبان- یک روز پس از اشغال سفارت- سفارت بریتانیا در تهران به مدت کوتاهی اشغال شد و در 11 دی 1358 نیز سفارت شوروی مورد حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت که هر بار با تدبیر مقامات جمهوری اسلامی قضیه فیصله یافت.

 

اما حمله و اشغال سفارت آمریکا در تهران، امری متفاوت بود. انگیزه های اشغال سفارت آمریکا بسیار بود که از جمله مهم ترین آنها می توان به اقدام سیاسی در واکنش نسبت به پذیرش شاه توسط دولت آمریکا، اعتراض به عملکرد دولت موقت که کم کم به سمتی گرایش پیدا می کرد که دست آمریکا را دوباره در ایران باز کند، شناسایی جاسوسان و عوامل ایرانی کودتا، پایان دادن به توطئه گری ها و سلطه جویی های آمریکایی ها در ایران و نشان دادن ضربه شستی به ایالات متحده به تلافی طراحی و اجرای کودتای 28 مرداد 1332 اشاره کرد.

 

کسانی که با هدف مخالفت یا اعتراض به عملکرد و سیاست های خارجی دولت موقت و لیبرال ها، به اقدام بزرگ تسخیر لانه جاسوسی دست زده بودند، بسیار سریع تر از آنچه خودشان انتظار داشتند، به اهدافشان دست یافتند. دولت موقت بی درنگ کناره گیری کرد و جوانان اشغال کننده، آنچه را که مربوط به ارتباط مقامات ایرانی با دولت آمریکا بود، فاش کردند، به شکلی که پس از آن بسیاری از افراد وابسته به دولت موقت کشور را ترک کردند.

 

اشغال سفارت آمریکا در ایران به وسیله دانشجویان پیرو خط امام، از سوی مسئولان عالی رتبه کشور تایید شد. شهید دکتر بهشتی در مجلس خبرگان از عمل انقلابی دانشجویان حمایت کرد. او این حرکت را واکنشی مناسب در مقابل اقدام آمریکا دانست و گفت: «آمریکا با پناه دادن به شاه به ملت ما توهین کرده است.» حوزه علمیه قم نیز با انتشار اطلاعیه ای پشتیبانی خود را از دانشجویان پیرو خط امام در اشغال سفارت آمریکا اعلام کرد.

ادامه دارد....

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top
کیمیا سامانه